Labor, 5. hét: parancssor

Pohl László, Czirkos Zoltán · 2024.09.28.

Operációs rendszer, Windows parancssor alapismeretek: fájlok, parancssori argumentumok.

Bár az átlagos felhasználó nem szokta használni, a Windows is rendelkezik egy ún. parancssori felhasználói felülettel, ahogyan a Unix típusú operációs rendszerek is. Ezen a felületen különböző parancsokat begépelve lehet elvégezni az alapvető feladatokat, pl. fájlok létrehozását, listázását és törlését. A mai laboron többek között ezzel is megismerkedünk.

1. NZH, NHF

Jelentkeztél NZH-ra? Nézted a nagy házik listáját és választottál feladatot? Ne feledd, ezek határidős feladatok!

2. Parancssor indítása, programok indítása

A Start menü Futtatás… parancsát választva indítsd el a cmd.exe programot! (Windows 10 esetén: a Start gombra jobb klikk, és Futtatás, vagy Windows + R.) A továbbiakban a megjelenő konzolablakban kell dolgozni. A föl-le billentyűkkel kiválaszthatóak a korábban beírt parancsok, így nem kell egy dolgot többször begépelni.

Program indítása parancssorból

Egy program indításához csak be kell írni a nevét. Írd be:

notepad.exe

Erre elindul a Jegyzettömb, mintha a Start menüből indítottad volna.

A Windows automatikusan kiegészíti a programok nevét az ahhoz tartozó kiterjesztéssel (végződéssel, extension, .com, .exe, .bat). Így a programot a .exe kiterjesztés beírása nélkül is futtathatod. Zárd be a Jegyzettömböt, és próbáld ki így is:

notepad

Programok paraméterei

A legtöbb konzolos alkalmazás, de gyakran az ablakokat használó programok is, kaphatnak paramétereket. Próbaképp írd be az alábbi sort. Mit tapasztalsz?

notepad szoveg.txt

Egy programnak tetszőleges számú parancssori paramétere, más néven parancssori argumentuma (command line argument) lehet. Ezeket a program neve után írjuk, és szóközzel választjuk el egymástól.

Ha paraméterként fájlt adunk meg, és az útvonalban vagy a fájlnévben szóköz van, normál esetben a Windows a szóközzel elválasztott elemeket külön paraméternek tekintené. Ezért kell ilyenkor idézőjelek közé tenni azt. Pl.:

notepad "Uj szoveg.txt"

Elérési útvonal – path

Honnan tudta az előbb a Windows, hogy hol van a notepad.exe? Hiszen az is egy fájl, amit meg kell keresnie a program elindításához. Onnan, hogy van egy lista azokról a mappákról, ahol a gyakran használt programok vannak. Így nem kell mindig beírni a mappa teljes nevét. A listát így tudod kiíratni:

path

3. Mappa parancsok

A kurzor az ún. prompt végén villog. Ez alapesetben az aktuális útvonalból (mappa nevéből, path) és a > jelből áll. Ezt figyeld majd, miközben dolgozol!

A mappát (folder) a parancssori parancsok a directory szóból származtatják (a mappák másik neve, magyarul könyvtár). A mappa tartalmának listázása:

dir

Az eredmény a mappa tartalma: itt további mappák, valamint fájlok lehetnek. Ha nem a legfölső szinten (a gyökérkönyvtárban) vagyunk (C:\), akkor egy . és egy .. nevű mappa (<DIR> jelzi) is látható. A . az aktuális mappát jelenti, a .. az egy szinttel feljebb lévőt. Navigálj el egy Windows Fájlkezelővel a parancssori ablakod mappájába, és hasonlítsd össze a listát az Fájlkezelőben látható tartalommal!

A dir parancsnak számos paramétere (kapcsolója) van, ezekről bővebb információ a

dir /?

paranccsal kapható. A többi parancsnak is van hasonló helpje, ezt a továbbiakban nem jelezzük külön.

Mappa váltása

Mappát váltani a chdir paranccsal, vagy ennek rövidebb változatával, a cd-vel lehet. Lépj egy szinttel feljebb:

cd ..

Lépj a gyökérkönyvtárba:

cd \

vagy

cd /

A mappák neveit a \ (fordított per vagy visszaper (backslash), AltGr+Q) választja el egymástól az elérési útvonalon. A Windows támogatja a UNIX-ból származó /-t is, a két jel bármelyikét bármikor használhatjuk. A Windows hasonlóan rugalmas a kis és nagybetűk kezelésében: a mappák és fájlok és parancsok nevében nem számít, hogy kis- ill. nagybetűről van szó (pl. notepad, Notepad, NOTEPAD, stb. egyaránt használható). Más rendszerek azonban megkülönböztetik ezeket. Informatikusként sokféle rendszerrel dolgoznod kell majd, ezért jobb, ha mindent a tényleges nevén használsz.

Menj most vissza a felhasználód saját mappájába, a lentihez hasonló módon! Az 111111 helyére a felhasználóneved kerül.

cd C:\Users\111111\

Mappa létrehozása és törlése

Mappát létrehozni az mkdir vagy md parancsokkal lehet:

md clabor

Mappát törölni az rmdir vagy rd paranccsal lehet:

rd clabor

A parancs a mappát csak akkor törli, ha az üres.

Vigyázz! Ha a következő sort írod, két mappa jön létre, egy „c” és egy „labor” nevű: md c labor. Ha „c labor” nevű mappát szeretnél, tedd idézőjelbe a nevet: md "c labor"! (Akkor is szabad idézőjelbe tenni, ha nincs benne szóköz? Próbáld ki!)

Egyes parancsoknak, mint pl. a dir-nek is, ún. wildcard-okkal megadott fájlneveket is lehet adni paraméterként. Pl. az alábbi sor csak az .exe kiterjesztésű fájlokat listázza:

cd c:\Windows
dir *.exe

A ? karakterrel egy, a * karakterrel több karaktert helyettesíthetünk a névben. Pl.: dir x*e kilistázza az x-szel kezdődő, e-re végződő fájlokat. Akár több * is lehet: dir x*py*e. A kérdőjel használata: dir C_85?.NLS.

4. Helló világ - újra

Akár a Helló világ, akár egy saját programod is megfelel ehhez a kísérlethez. Legyen a program futtatható, azaz fordítsuk le a fejlesztőkörnyezetből. Ez biztosítja, hogy létezzen a futtatható állomány, még ha a feltöltés előtt töröltük is azt.

A futtatható program

A fejlesztőkörnyezet által létrehozott saját program ugyanúgy működik, mint a többi parancssori alkalmazás: tartozik hozzá egy .exe fájl, és fájlba irányítható ennek is a kimenete. A programodat a fejlesztőkörnyezet nélkül is tudod futtatni, lássuk hogyan.

Keresd meg a lefordított programot a számítógépen! Ez valahol abban a mappában lesz, amelyiket kiválasztottad a projekt létrehozásánál. Keresd ezt meg a fájlkezelőben!

Tipp: ha nem emlékszel a mappa nevére, meg tudod keresni. A Code::Blocks az ablakának bal oldalán sorolja fel a projekthez rendelt fájlokat, a „Management/Project” sávon. Itt van a main.c nevű is. Jobb klikk, „Properties…”: a „File name (absolute)” résznél látod a fájl teljes elérési útját, mappákkal együtt:

  • C:\Documents and Settings\Név\Dokumentumok... – Windows XP.
  • C:\Users\Név\... – Windows 7-től fölfelé. (Vigyázat: nem User, hanem Users!)
  • /home/név/... – Linux.

Nyiss egy parancssori ablakot! Navigálj el a projektedhez!

C:\> cd C:\Users\111111\projektem\

Írd be itt a dir parancsot, hogy lásd a fájlokat! Ott kell legyen például a main.c fájl is.

C:\Users\111111\projektem\> dir

Lépj be a bin\Debug mappába, és add ki újra a dir parancsot! Ott kell legyen a lefordított program, az elso.exe.

C:\Users\111111\projektem\> cd bin\Debug
C:\Users\111111\projektem\bin\Debug> dir

Indítsd el, a nevének beírásával:

C:\Users\111111\projektem\bin\Debug> elso.exe

A lefordított program egy fájl, amely tartalmazza azokat a számítógépnek szóló utasításokat, amelyek végül kiírják a kívánt szöveget; és még egy sor egyéb dolgot, amelyek az operációs rendszernek kellenek. Az ilyet futtathatónak szokás nevezni (vagy a szakzsargonban binárisnak, binary). Ilyen fájlokat tartalmaznak a programok telepítői is (installer). A lefordított program emberi fogyasztásra már alkalmatlan. Próbáld meg kiíratni a tartalmát a type elso.exe (Linuxon: cat elso) paranccsal, látni fogod.

Fájlok törlése

Ha egy fájlra már nincs szükség, a del paranccsal lehet törölni, paramétere a törlendő fájl neve. Ennek is lehet wildcard-okkal megadni nevet, de nagyon körültekintően bánjunk vele, mert a törölt fájlokat nem tudjuk visszanyerni. Töröljük a lefordított programot, hisz azt bármikor újra elő tudjuk állítani:

C:\Users\111111\projektem\bin\Debug> del elso.exe

Egy újabb listázással ellenőrizhetjük, hogy valóban megtörtént-e a törlés.

Megszoktuk, hogy a feladatok leadása előtt a bin és az obj mappákat törölni kell, mert azokban generált bináris tartalom van, amit a portál elutasít.

Ezt a feladatot is el tudjuk végezni parancssorból, de ez is nagy körültekintést igényel. A del parancsnak átadott /s kapcsolóval a megadott könyvtár, és annak teljes tartalma törölhető. Itt végképp nem tanácsos wildcard-okat használni, kis hiba is végzetes következményekkel járhat.

Lépjünk feljebb két szinttel, a projekt mappájába. Töröljük a két szükségtelen mappát:

C:\Users\111111\projektem> del /s bin obj

Azért a törlés előtt még visszakérdez a rendszer minden mappára, hogy biztosan töröljük-e, és csak az igen válasz esetén törli.

Egy további /q kapcsoló megadásával a törlés "csendben", visszakérdezés nélkül megtörténik. Ezzel nagyon óvatosan bánj!

5. Be- és kimenet átirányítása

A more parancs sok dologra jó. Most a begépelt szöveg ismételt megjelenítésére fogjuk használni. Írd be:

more

Most nem jelent meg a prompt, ami mutatja, hogy a more program éppen fut, és várja tőlünk a bemenetét. Írj be tetszőleges szöveget, és nyomd meg az Enter-t. Mi történik? Ezt többször is megismételheted. A Ctrl+Z billentyűkombinációval léphetsz ki a more-ból, vissza a parancssorba.

Jegyezd meg: a more fájl vége jelig olvas be szöveget. Ha ezzel találkozik, kilép. Ha billentyűzetről gépelsz, a Windowsban a fájl, vagyis a begépelt szöveg vége jelet a Ctrl+Z-vel lehet adni; ezt üres sorban kell írni, tehát Enter után.

Írd most be:

more > szoveg.txt

Gépeld be ismét szövegeket! Mit tapasztalsz? Több sor begépelése után lépj ki a more-ból a szokásos módon! Listázd ki a mappa tartalmát! Mit tapasztalsz?

C:\WINDOWS> more > szoveg.txt
Access denied

Előfordulhat, hogy a mappa, amelyben épp vagy, írásvédett. Ekkor hibaüzenetet fogsz kapni. (Vajon miért nem engedi a gép, hogy az operációs rendszer fájljai közé írj?) Ha kell, keress másik mappát, amelyben dolgozni fogsz, pl. C:\Users\xxxxx. Kérd a laborvezető segítségét!

Írd be:

more < szoveg.txt

Most mit látsz? Figyeld meg, hogy most nem kellett Ctrl+Z-t írni a kilépéshez, mert a more a szoveg.txt fájl tartalmát jelenítette meg.

Magyarázat: A konzolos programok a felhasználókkal a szabványos bemenet (standard input) és a szabványos kimenet (standard output) segítségével kommunikálnak. A szabványos bemenet alapértelmezés szerint a billentyűzet, a szabványos kimenet pedig a képernyő. Ezek azonban, a fenti módon, átirányíthatók. A programok nem is tudják, hogy valójában honnan olvasnak és hová írnak, billentyűzetről/képernyőre, vagy fájlból/fájlba.

Tipp: ha egy régebben beírt parancshoz hasonlót szeretnél újra beírni, akkor a felfelé nyíl billentyűt használva visszakeresheted a régebben beírt sorokat.

more >> szoveg.txt

A fenti parancsot írva a szoveg.txt fájl végéhez fűződik az újonnan beírt szöveg (egy > esetén kérdezés nélkül(!!) törli a korábbi szoveg.txt-t, ha volt olyan). Ha nem létezett a szoveg.txt, mindkét esetben létrehozza.

A programoknak a szabványos kimenet mellett van egy szabványos hibakimenete is, a hibaüzeneteket ide szokták írni. Alapértelmezés szerint ez is a képernyőre kerül kiírásra. Ha a program kimenetét átirányítjuk, pl. more nincsilyen.txt > szoveg.txt, és a more valami hibaüzenetet szeretne közölni, akkor a hibaüzenet továbbra is a képernyőn jelenik meg, nem kerül a fájlba. Ha a hibaüzenetet szeretnénk fájlba írni, akkor azt a 2> átirányítással adhatod meg:

more 2> hiba.txt

Tipp: ha egy meglévő fájl nevét nem szeretnéd végig begépelni, akkor kezdd el az első pár betűvel, és utána nyomd meg a Tab billentyűt. Erre a Windows parancssora ki fogja egészíteni a fájlnevet. Pl. a szoTab olyan lesz, mintha beírtad volna, hogy szoveg.txt.

Windows pipe

Írd be, hogy

cd c:/Windows/System32
dir

Túl sok fájl neve került kiírásra. A more parancs igazi funkciója, hogy egy szöveget képernyőnyi részekre osztva jelenítsen meg. Használd ezt a mappa tartalmának kilistázására (a | az AltGr+W kombinációval érhető el):

dir | more

A bemutatott módszer a csővezeték (pipe): az egyik program kimenete adja a másik program bemenetét, vagyis ezúttal is a szabványos kimenet és bemenet átirányításáról van szó.

A more programban szóköz-t leütve egy képernyőnyivel tovább haladhatsz. Ha csak egy sornyit akarsz léptetni, üss Enter-t! Kilépni a Q billentyű lenyomásával lehet.